Çay Nasıl Demlenir?

Tarif Puanı
12345
Tarifi Oyla!
FavoriteLoadingDeftere Ekle

kişinin defterinde

Çay Nasıl Demlenir?
24 Nisan 2017 319 defa okundu 0 yorum

Bir sahilde oturduğunuzda seyyar bir çaycı yanınızdan geçerken “tavşan kanı çay” diye bağırmıştır. İşte bu tavşan kanı çay çay nasıl yapılır ve neler gerekli bunlara bakacağız. Kısaca size bu yazımda çay nasıl demlenir anlatacağım.

Misafirlerinize yada sevdikleriniz ile otururken bir çay sohbeti yapmak isteyebilirsiniz. Bu güzel sohbet için çayı nasıl demleriz bakalım.

[baslik]Çay Nasıl Demlenir?: iyi Çay Demlemek İçin Pratik Bilgiler[/baslik]

Çayın temeli olan suyun tazeliği oldukça önemlidir. Çay demlemek için kullanacağınız suyun taze ve soğuk olduğuna dikkat edin.

Demlik kesinlikle soğuk olmamalı, alt kısımdaki suyu kaynatırken üstünde bırakın bu sayede demlik ısınacaktır.

Beğendiğiniz çayları harman halinde kullanabilirsiniz. Ancak her çay harman olmaz bunu da bilin. Lezzet vermesi açısından tomurcuk veya defne yaprağı ekleyebilirsiniz. Tabi ki abartmamakta yarar var.

Çay eklemede kullandığını ölçü kişi sayısına uygun olmalıdır. Fazla çay iyi bir tat vermeyecektir.

Sütlü veya limonlu çay içmeyi seviyorsanız öncelikle sütü veya limonu çay fincanınıza koyun. Daha sonrasında çayınızı ekleyin.
Çay hava aldığı zaman iyi olmaz. Bu nedenle hava almayacak şekilde saklanmalıdır.

Nefis bir çay demlemek için porselen çaydanlık tercih edebilirsiniz. Hatta açık alanda olacaksanız bakır semaverde size keyif ve lezzet verecektir.

Çay demlemek için mümkünse çeşme suyu yerine doğal su, eğer mümkün değilse hazır kireçsiz su kullanmanız uygun olur.

Demliğe ve bardaklara çay koymadan önce mutlaka sıcak su ile çalkalayın.

İlk defa çay demleyecekseniz ve çay demleme ölçüleri hakkında bilginiz yoksa her fincan için bir çay kaşığı çay koyarak başlayabilirsiniz.

Demliğe koyacağınız suyu asla su ısıtıcıda ısıtmayın. Ateş üzerinde ve üstünde demlik şeklinde kaynatın alttaki suyu koyun.

Demli çayın sırrı çaydanlığı ocak üstünde kaynatmamaktır. Dem kısmı kesinlikle kaynatılmayacak ve çayın demlenmesi yada oturması için beklenilecek. Aksi durumda çaydan istediğiniz lezzeti alamazsınız.

Çay kaç dakikada demlenir derseniz, toplamda 15 dakika gibi kısa sürede demlenir ve yaklaşık olarak 30-45 dakikada tüketilir. Eğer bekleme süresi uzarsa çay lezzetini kaybeder.

[baslik]Çay Nasıl Saklanır?[/baslik]

Çayın acı olmaması için saklama koşulları önemlidir. Hiç açılmamış paketleri vakumlu ambalajlarında yaklaşık iki yıla kadar güneş görmeyen bir yerde saklanabilir. Taze çaya marketlerden ulaşamayacağınızı bilin. Nedeni ise çayların ne zaman toplanıp ne zaman raflara geldiği kesin olarak bilinmez. Sadece ambalaj üzerinde yazdığı kadar biliriz. Zaten rafa ulaşması bir kaç ay sürdüğü için tazeliği gider. En bilinen örneği haziran ayında piyasada bulunan çay en az üç aylıktır.

Çayı saklarken yanında koku geçirebilecek bir madde olmamalıdır. Aksi durumda koku çaya geçer ve demlenmiş çayda bile o kokuyu alırsınız. Aynı saklama koşulları genel olarak bütün çay çeşitleri içinde geçerli olduğunu söyleyebilirim. Özellikle ülkemizde çokça tüketilen yeşil çayda aynı koşullarda saklanmalıdır.